Välkommen till Teologiska högskolan Stockholm där du kan studera ett par av vår tids mest centrala kunskapsområden.
Programmet Mänskliga rättigheter och demokrati behandlar några av samtidens mest angelägna frågor. Det teologiska programmet ger dig inte bara nycklar till att bättre förstå en värld där tro och religion i olika former spelar en alltmer framträdande roll. Där bearbetas också människans grundläggande existentiella frågor.
THS är en till volymen liten högskola, men stor till innehållet. Här möter du några av landets mest framstående lärare och forskare inom sina respektive ämnen. Vi tror på mötet mellan student och lärare, att samtalet och dialogen är avgörande för ett framgångsrikt lärande.
Utbildning
Vi är specialiserade på två områden, teologi och mänskliga rättigheter. Båda dessa områden handlar om människans grundläggande livsvillkor - om rätt och fel, liv och död, rättvisa, fred och försoning.
Var du än är verksam - näringsliv, utbildning, församling, samfund, media, förvaltning eller något annat - så är kunskap om såväl mänskliga rättigheter som religion viktiga verktyg för att kunna bättre förstå och påverka både lokalt och globalt. För vissa yrken är det helt avgörande. På THS får du tillgång till spetskompetens och en stimulerande miljö.
Teologi - ett fönster mot framtiden
Det finns många olika skäl till att studera religion och teologi. Idag är de flesta medvetna om att religionen spelar en viktig roll i mer eller mindre alla kulturer. Och detta oavsett om man kallar sig för ateist, agnostiker, troende eller något annat.
För att bättre förstå det mänskliga livets grundläggande förutsättningar måste vi ha kunskap om religiösa föreställningar. För såväl den personliga utvecklingen som ett vidare samhällsperspektiv gäller att få ämnen kan som teologi öppna nya dörrar till avgörande insikter. Att sen religionslärare, pastorer och präster måste studera teologi behöver inte sägas. Oavsett om du siktar på ett yrke eller vill läsa bara för egen utveckling så är du lika välkommen till THS.
Högskolan har rötterna i en närmare 150-årig utbildningstradition och är idag ett av landets ledande lärosäten inom teologi och mänskliga rättigheter. Vi utbildar för arbete och ledarskap inom kyrka, akademi, näringsliv, frivilligorganisationer, statliga och kommunala verksamheter. På THS möter du engagerade lärare och framstående forskare. Ta dina drömmar och din längtan på allvar – vi kommer att göra det!
Sök i kurskatalogen.
Mänskliga rättigheter och demokrati
Mänskliga rättigheter och demokrati hyllas som självklarheter – i princip. Men verkligheten vittnar om något annat. Vi behöver dagligen påminna oss om betydelsen av mänskliga rättigheter. Och vi ser ständigt exempel på svårigheter med att genomföra intentionerna bakom rättigheterna. Det kan bero på att rättigheter hamnar i konflikt med varandra, eller att vi, som individer, nationer eller kulturella gemenskaper, har olika intressen av skilda slags rättigheter. I vems intressen ska till exempel yttrandefriheten försvaras? Till vilket pris? Vems rätt är det vi talar om? Bakom varje rättighet döljer sig politiska och etiska ställningstaganden som vi måste förhålla oss till.
Programmet ger studenterna en tvärvetenskaplig utbildning inom området. Våra studenter lär sig att analysera innebörden, bakgrunden och funktionen av rättigheter. Syftet är att utveckla ett kreativt och kritiskt förhållningssätt.
Teologiska högskolan Stockholm (THS) erbjuder ett kandidatprogram i mänskliga rättigheter. I samarbete med Uppsala universitet erbjuder vi också ett masterprogram i mänskliga rättigheter. Kurserna som ingår i de båda programmen kan även sökas som fristående kurser.
Sedan flera år bedriver THS ett internationellt forskningsprogram om MR och fredsbyggande som studerar samband mellan MR och fredsprocesser. Programmet vill bidra med ökad kunskap och en fördjupad bild av hur MR och fredsbyggande anknyter till varandra, till gagn för undervisning, biståndssamarbete och en generell kunskapsutveckling i dessa frågor.
Teologiska högskolan Stockholm bedriver dessutom - vid sidan om undervisning och forskning - även uppdragsverksamhet, t ex för Sida, Diakonia eller olika kyrkor i Sverige och internationellt. Detta har inneburit insatser där flera forskare och lärare vid THS under en följd av år varit engagerade i medlingsarbete och fredsbyggande på flera kontinenter.
I Sverige var THS en pionjär inom akademisk utbildning inom ämnet mänskliga rättigheter. Som en del av utvecklingsarbetet av ämnet har det varit naturligt för THS att sedan begynnelsen ha varit en av huvudarrangörerna för de årliga MR-dagarna.
Sök i kurskatalogen.
Fördjupa dig i följande utbildningar:
Religionsvetenskaplig utbildningStudentrabatter i Stockholm
Här finns studentrabatter och erbjudanden för dig som studerar i Stockholm.




