ANNONS

Sveriges högskolor och universitet rankade för 2014

Sveriges högskolor och universitet rankade för 2014

Trender i årets utslag

Likt tidigare år fortsätter specialiserade högskolor att skörda goda resultat. Karolinska institutet och Handels i Stockholm ligger kvar i toppen, följt av ytterligare tre specialhögskolor; Sveriges lantbruksuniversitet (SLU), KTH i Stockholm, samt Chalmers tekniska högskola i Göteborg. Framgångarna hos dessa specialhögskolor kan i viss utsträckning förklaras med att utbildningsfokuseringen lockar till sig studenter med ett tydligt utbildningsmål och goda förkunskaper, vilket resulterar i en hög genomströmning av färdigutbildade studenter.

Även de stora universiteten med Uppsala och Lund i täten fortsätter att leverera. En bidragande orsak varför de äldre lärosätena placerar sig bättre än de yngre, är att de förstnämnda i regel får betydligt större forskningsanslag. 

Högskolan i Borås stora vinnaren i årets rankning

Bland de som gått fram mest i årets ranking är Högskolan i Borås det lärosäte som med hela fem placeringar upp sedan förra året dragit det längsta strået och gått om bland annat Malmö och Karlstads högskolor, som båda tappat sedan ifjol.

Andra skolor som klättrat kan nämnas Högskolan i Halmstad som kan glädjas åt en markant uppgång från 22:a till 18:e plats, samt Högskolan i Kristianstad, som rest sig från de absoluta bottenplaceringarna och nu klättrat förbi både Dalarna och Skövde Högskolor, samt Högskolan Väst.

Sedan förra året har även Högskolan på Gotland som lärosäte lagts ner och sett sin verksamhet flytta till Uppsala universitet. Förstärkningen till trots, lyckades Uppsala universitet inte undvika att ändå falla i rankingen och se sig omsprungna av både Chalmers och Lunds universitet.

Förändringen från föregående år dock fortsatt liten. På den övre halvan av tabellen är redan nämnda Uppsala universitets smärre fall på två placeringar den enda noterbara förändringen.

Årets högskoleranking 2014

Lärosäte Studenter Grundutb. Forskning/ forskarutb. Internationa- lisering Lärare Sociala indikatorer Totalt
Karolinska institutet2215911
Handelshögskolan i Stockholm131121282
Sveriges lantbruksuniversitet314714273
Kungl. Tekniska högskolan94218194
Chalmers tekniska högskola45736265
Lunds universitet5201042256
Uppsala universitet81456797
Linköpings universitet761293228
Göteborgs universitet6881510159
Stockholms universitet162131211310
Umeå universitet1013914131011
Örebro universitet1110132712212
Högskolan i Jönköping1292110151213
Södertörns högskola191818164614
Luleå tekniska universitet132861152415
Högskolan i Borås1871720171816
Malmö högskola2311142321517
Högskolan i Halmstad17122513191418
Blekinge tekniska högskola2724158181619
Linnéuniversitetet14152217222320
Karlstads universitet15172622201721
Mälardalens högskola2019271826722
Högskolan i Gävle21251625251123
Mittuniversitetet24262024162124
Högskolan Kristianstad25161926281325
Högskolan Dalarna2822231927826
Högskolan Väst2223282823427
Högskolan i Skövde26272421242028

Informationen är hämtad från urank.se

Visar tid för inlägg Maj 26, 2014